oferta ubezpieczeń nieruchomości

Każdy właściciel domu lub mieszkania stanie przed decyzją, czy wykupić ubezpieczenie nieruchomości. Coraz większa część osób odpowiada na to pytanie, oczywiście że tak. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowanie.

Zakres ochrony

Ubezpieczenie domu lub mieszkania gwarantuje rekompensatę przede wszystkim w przypadku powodzi, pożaru, włamania i kradzieży.
Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przemyśleć od czego chcemy ubezpieczyć nieruchomość, jakie punkty są dla nas obowiązkowe oraz na jaką wysokość składki możemy sobie pozwolić. Na rynku jest wiele ofert i warto je ze sobą porównać. Im szerszy zakres ubezpieczenia tym składka będzie oczywiście wyższa.


Ochrona ubezpieczeniowa może działać w przypadku takich zdarzeń jak: huragan, powódź, trzęsienie ziemi, grad, uderzenie pioruna, zalanie, kradzież. Właściciele domów powinni również zastanowić się nad wykupieniem OC w życiu prywatnym. W razie wystąpienia szkody na osobie trzeciej na terenie nieruchomości, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci tej osobie odszkodowanie. Zabezpieczy ono także w sytuacji, kiedy ubezpieczający lub jego dzieci wyrządzą szkodę na mieniu osób trzecich np. wybiją szybę sąsiadowi lub zarysują mu auto.


Wiele firm oferuje również ubezpieczenie nie tylko samej nieruchomości, ale również jej wyposażenia i mienia ruchomego. Sprzęt może być chroniony na wypadek uszkodzenia spowodowanego uderzeniem pioruna, a biżuteria i sprzęt elektroniczny od kradzieży i zniszczenia.
Dodatkową opcją może być assistance, czyli pomoc fachowców w razie awarii np. instalacji elektrycznej lub hydraulicznej.
Właściciele domów mają również możliwość wykupienia ubezpieczenia już na etapie budowy. Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje ochronę budynku przed zniszczeniem, dewastacją, chroni materiały budowlane znajdujące się na terenie budowy oraz w budowanym domu.

Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Można tam znaleźć szereg wykluczeń, kiedy to ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na przejrzystość umowy i oferowanych warunków, jak szybko likwidowane są szkody, jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania.
Każda firma ubezpieczeniowa posiada wiele wariantów ofert. Można je dobrać do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Z całą pewnością każde ubezpieczenie jest lepsze od jego braku.