Kiedy warto ubezpieczyć nieruchomość?

Kiedy warto ubezpieczyć nieruchomość?

Naprawa pękniętej rury czy zniszczonych przewodów elektrycznych może nas sporo kosztować. Jeszcze bardziej kosztowne będzie naprawienie szkód po włamaniu czy kradzieży. Dlatego właśnie warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania, które pomoże nam pokryć wszystkie te koszty.

Kiedy warto się ubezpieczyć?
Właściwie zawsze. Pożary, powodzie oraz mniejsze czy większe awarie mogą zdarzyć się każdemu i warto być na to przygotowanym. Straty spowodowane tego rodzaju wydarzeniami losowymi mogą być bardzo dotkliwe. Warto mieć jakieś wsparcie finansowe, które pomoże nam pokryć koszty poniesionych szkód. Co więcej, ubezpieczenie nieruchomości często będzie konieczne, gdy kupujemy ją na kredyt hipoteczny.

Zakres ochrony
Polisy są przeróżne i powinniśmy dopasować je do naszych potrzeb. Osobom, które mieszkają na najwyższym piętrze w bloku prawdopodobnie nie przyda się ubezpieczenie chroniące przed skutkami powodzi. Nie mniej jednak, warto już pomyśleć o polisie, która pomoże nam w przypadku zalania mieszkania na skutek pęknięcia rury. Warto zastanowić się też nad ubezpieczeniem murów i wyposażenia mieszkania, na przykład armatury łazienkowej czy podłogi. Możemy też zdecydować się na polisę chroniącą nasze meble i drogie sprzęty. W tym przypadku ważne jest to, żeby zdecydować czy ubezpieczamy majątek według jego wartości odtworzeniowej, czy rzeczywistej. Ta druga oznacza, że wartość przedmiotów zmniejsza się o stopień ich zużycia, kiedy w pierwszym przypadku nie ulega ona żadnym zmianom, ale składki, które płacimy będą wyższe.

Na co należy zwrócić uwagę
Bardzo ważne jest to, żeby dokładnie przeczytać umowę z ubezpieczycielem. Musimy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, która oznacza ilość pieniędzy, którą otrzymamy w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy kradzieży. Najlepiej będzie, jeśli ta kwota będzie równa wartości naszego majątku. Nie warto ubezpieczać mieszkania na większą kwotę, niż jest ono warte, bo nie otrzymamy więcej pieniędzy, a tylko będziemy przepłacać na składkach. Musimy też sprawdzić dokładnie czego dotyczy nasze ubezpieczenie i upewnić się, że w umowie znalazło się wszystko, co nas interesuje. W ten sposób uda nam się uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Może się bowiem okazać, że nasza nieruchomość zostanie zalana, a taka opcja nie znalazła się w umowie z ubezpieczycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.